Pečení koláčů a koláčků je jednou z nejstarších svatebních tradic našich končin, která se i v dnešní době těší veliké oblibě. Recepty na koláčky se to na internetu i v kuchařských knihách jen hemží, a pokud jste nezdědili ověřený rodinný recept po babičce, nejspíše vás čeká nelehký úkol, tedy rozhodnout o tom, který si pro svou svatbu vybrat. Abych vás v tom nenechala samotné, otestovala jsem tři různé recepty a sepsala článek o tom, jak si vedly.
Byl letní parný den, jeden z těch, kdy teplota stoupá nad 30 stupňů, a mně se zachtělo péct koláčky. Snad jen blázen by v tak horký den zapínal troubu a něco pekl. Ale mně léto a pěkné počasí právě evokuje pečení svatebních koláčků, neboť se nejvíce veselek koná v tomto období a já se k pečení (a ještě více ochutnávání) dostala vždy nejvíce v létě.
Čekalo mě v týdnu několik návštěv, a tak jsem se rozhodla provést malý experiment. Vybrala jsem tři recepty na svatební koláčky, napekla jsem je všechny ve stejný den a po dobu 5 následujících dnů jsme je s přáteli a rodinou ochutnávali a porovnávali. Konkrétní recepty na koláčky můžete najít zde.

Na začátek jsem si připravila klasické koláčové náplně – tvarohovou, makovou a povidlovou, které jsem použila na všechny druhy koláčků. Test se tedy zaměřoval především na rozdílná těsta.
Prvním adeptem k vyzkoušení se stalo těsto na základě mouky, tuku a neobvyklé ingredience – taveného sýra. Pro experiment jsem koláčky z tohoto těsta nazvala „taveňáčky“. Druhé těsto obsahovalo droždí a stoprocentní rostlinný tuk (Omegu), dostalo tedy přezdívku „omegáčky“. Poslední těsto bylo ze samých poctivých surovin, obsahovalo máslo, citronovou kůru a další skutečné potraviny, nazvala jsem je tedy „poctiváčky“.
A jak si koláčky v testu vedly?

Práce s těstem, válení, plnění
Všechna vybraná těsta byla jednoduchá na zpracování. Byla jsem mile překvapena, že i s omegáčky a poctiváčky se pracovalo velmi dobře, přestože obsahovaly droždí. Nejjednodušší byla práce s taveňáčky, nejspíš právě díky absenci droždí. Ze stejného důvodu si také nejlépe udržely tvar i po upečení.
V této kategorii tedy nejvíce obstály taveňáčky, ale i obě další těsta překvapila svou jednoduchostí na zpracování. U taveňáčků se nelekněte typicky taveňákové vůně těsta, po upečení vymizí a připomíná spíše tvarohové těsto na štrůdl
První ochutnávka
Na první ochutnávku se sešlo 7 členů naší rodiny. Zastoupena byla obě pohlaví, dospělí, důchodci a jedno dítě, z čehož byli 3 Češi a 4 příslušníci jiné národnosti. Byl to tedy zajímavý zkušební vzorek. Jak to s koláčky dopadlo? Největší úspěch měly omegáčky, zvítězily hned u pěti respondentů. Na druhém místě skončily poctiváčky, taveňáčky na třetím, ale nutno dodat, že výborné byly všechny druhy a rozhodování nebylo jednoduché.
ALE
musím však upozornit na skutečnost, že omegáčky nebyly na prvním místě u Čechů, u kterých zvítězily poctiváčky. A zjistila jsem, proč je tomu tak: Jelikož my Češi víme, jak chutnají koláče, očekávali jsme, že svatební koláčky budou zmenšenou verzí měkkých kynutých koláčů, na které jsme zvyklí, kdeždo Nečeši naopak očekávali malé křehké cukroví, něco na způsob lineckého. A přesně takové vlastnosti oba preferované druhy měly.

Další ochutnávky
V následujících dnech jsme stále ochutnávali já i manžel, a navíc ještě sestry rodina a má nejlepší kamarádka. Kromě manžela, u kterého stále vítězily omegáčky, ochutnávali už jen Češi a do vedení se dostaly poctiváčky i taveňáčky, což potvrdilo mou teorii o rozdílném očekávání na základě kulturních zvyklostí.
Všechna těsta si zanechala své původní charakteristické vlastnosti, ale s každým dnem trochu více vlhla. Uchovávala jsem je první tři dny v dózách mimo lednici, od čtvrtého dne v lednici.
Konečné srovnání a výsledek testu
Taveňáčky: Zlatá střední cesta mezi měkkostí a křehkostí, chuťově velmi uspokojivé i po 5 dnech, jen se stávají trochu tužšími. Drží vcelku při převážení, po uchování v lednici vydrží cca týden. Doporučuji ale jejich pečení naplánovat maximálně 3-4 dny před svatbou, právě kvůli možnému tuhnutí. Ze všech těst se s nimi nejlépe pracovalo. Navíc těsto obsahuje jen tři ingredience a vyjde tedy finančně nejlépe.
Omegáčky: Nejkřehčí těsto z testovaných, i po několika dnech se rozplývá na jazyku, trochu se blíží sušenkám. Bohužel je také nejdrobivější, musí se s ním tedy zacházet opatrně při převozu i při konzumaci. I po týdnu chutná velmi dobře. Pečení doporučuji 4-5 dní před svatbou. U Nečechů byly koláčky z tohoto těsta nejoblíbenější.
Poctiváčky: Můj favorit. Těsto obsahuje skutečné potraviny, žádné speciální pečící tuky, ale poctivé máslo. Daly by se tedy označit za nejzdravější. Jsou vláčné, měkké, nejvíce se blíží opravdovým koláčům, jsou dobré i po několika dnech, ale nejdříve ze všech podléhají zkáze (především ty s tvarohovou náplní). Někoho rušila chuť citronové kůry, kterou já osobně v koláčkách miluji – je možné ji vynechat. Doporučuji je péct maximálně 3 dny před svatbou a nejlépe uchovávat v lednici.

Všechny koláčky v testu obstály a já můžu s klidným srdcem doporučit všechny tři recepty. Který si tedy vybrat? Záleží na vašich preferencích. Nejlepší je samozřejmě vyzkoušet malou dávku od každého a posoudit na vlastní jazyk, ale pokud nemáte čas, může vám tento test posloužit k tomu, abyste věděli, co od kterého těsta očekávat. Pokud vás během čtení začala honit mlsná, recepty najdete zde, a můžete si hned pár koláčků upéct a třeba si udělat svůj vlastní test se svou rodinou a přáteli, abyste mohli vsadit na jistotu a vybrat si tak ten nejlepší recept pro Váš velký den.
S láskou
Lucka

Jmenuji se Lucie. Jsem veliká romantička a idealistka. Miluji hudbu, tanec, tvoření, zdobení, zkrátka vše, při čem mohu využít svou tvořivost. Mým posláním je pomáhat nevěstám a ženichům, aby v sobě dokázali probudit svou kreativitu a originalitu a připravili si tak svatbu, která bude nádhernou autentickou oslavou jejich jedinečného vztahu a vzájemné lásky. Více o mně se dozvíte v mém příběhu.