V tomto článku si poodhalíme význam označení DIY. Co to vlastně znamená, jak ho vnímám já a jak souvisí se svatbou?
Možná se se zkratkou DIY setkáváte pravidelně a přesně víte, o čem je řeč, možná už jste jí někdy zaznamenali a tušíte, čeho by se mohla týkat, nebo na ní možná právě koukáte poprvé a nemáte nejmenší tušení, co si pod ní představit. A právě proto jsem napsala tento článek, aby si každý z vás mohl udělat představu, co pod označením DIY, se kterým se na tomto webu určitě párkrát setkáte, myslím.
Původně jsem celý svůj web chtěla pojmenovat DIY SVATBA, jelikož se mi tento název hodil k celému konceptu svatby připravené svépomocí. Byla jsem si téměř jistá, že toto je ten pravý název, ale rozhodla jsem se udělat si malý průzkum, abych zjistila, jak moc lidé rozumí právě onomu DIY.
Výsledek mě poněkud překvapil, neboť téměř polovina dotázaných neměla ponětí, o čem mluvím, a nikdy se s tímto označením nesetkala. Název webu jsem tedy radši přehodnotila a nazvala jej Svatba ve Vašem stylu.
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent }
Co tedy DIY znamená?
DIY je převzatá zkratka z angličtiny a pochází ze spojení tří slov: „Do It Yourself“ – což v překladu znamená: „Udělej to sám.“
Její kouzlo spočívá právě ve významu „udělat to sám.“ Nejčastěji se s ní setkáváme v souvislosti s výrobou vlastních dekorací a věcí do domácnosti, může se však objevit například i u výroby a zdobení dortů a cukroví, u domácího kutění, šití, pletení… Zkrátka u čehokoliv, co můžete sami vytvořit.
Představuje pro nás tedy jakousi kategorii, která v sobě zahrnuje všechny tvořivé činnosti.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparenAle proč ta angličtina, když jsm p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparentAle proč ta angličtina, když jsme ČešAle proč ta angličtina, když jsme Češi?
S tímto označením se v posledních letech můžete na českých svatebních a tvořivých webech setkávat častěji a častěji. Přebírat slova a zkratky z angličtiny je zkrátka trend dnešní doby. Hranice se boří, lidé hodně cestují a stěhují se, vše se stává více otevřené a mezinárodní.
A tak k nám cestují, a někdy se u nás i zabydlí, zkratky, slova a jejich spojení z jiných jazyků, a to nejvíce právě z mezinárodně univerzálního jazyka tohoto století – angličtiny. A to je případ i našeho milého DIY.
Přebírání slov z angličtiny samozřejmě nemusí být někomu příliš sympatické. Já osobně už s tímto osobní filozofický problém nemám, i když svou vlast a jazyk mám moc ráda. Možná je to tím, že můj muž není Čech a právě díky naší svatbě jsem se oficiálně stala součástí multikulturní rodiny, a to se vším všudy. Doma tedy mluvíme takovým vlastním mixem všech možných jazyků.
A co si budeme povídat, samotná zkratka DIY, vypadá díku Y o něco více sexy než počeštěné UTS (Udělej To Sám) 🙂
DIY a svatba
Jak souvisí DIY se svatbou? Jak už z jeho překladu vyplývá, svatební DIY představuje vše, co si na svatbu můžete vyrobit sami… A že je toho opravdu hodně. Jak už jsem výše zmiňovala, obvykle se s označením setkáme u výroby fyzických věcí, jako jsou třeba dekorace. Já tento pojem vnímám ale ještě v trochu širším smyslu, a to i v souvislosti s věcmi nehmotnými, třeba když si sami napíšete manželský slib, vymyslíte první tanec či sestavíte program na svatební oslavu.
V podstatě vše, co si můžete sami nejen vyrobit, ale i připravit.
Věřím, že záhadu DIY již můžeme prohlásit za objasněnou a teď už konec teorie a pojďme se pustit do tvoření. Zde na blogu budou postupně přibývat DIY návody, postupy a tipy, kterými se můžete inspirovat. Budu moc ráda, zavítáte-li také na můj Instagram či Facebook. 🙂
S láskou
Lucka

Jmenuji se Lucie. Jsem veliká romantička a idealistka. Miluji hudbu, tanec, tvoření, zdobení, zkrátka vše, při čem mohu využít svou tvořivost. Mým posláním je pomáhat nevěstám a ženichům, aby v sobě dokázali probudit svou kreativitu a originalitu a připravili si tak svatbu, která bude nádhernou autentickou oslavou jejich jedinečného vztahu a vzájemné lásky. Více o mně se dozvíte v mém příběhu.