Svatba ve Vašem stylu

Živá hudba na svatbě

Rozhodli jste se pozvat si na svatební obřad muzikanty, aby tento jedinečný okamžik doprovodili živou hudbou? Pokud ano, může to být pro některé z vás možná vůbec poprvé v životě, co budete využívat služeb profesionálních hudebníků.

Na základě zkušeností jsem pro vás sepsala několik bodů, které je dobré mít na paměti, pokud si na obřad hudebníky pozvete. Některé z nich se mohou jevit jako samozřejmost, ale z praxe vím, že zejména během svatebních příprav, kdy má člověk plnou hlavu nejrůznějších starostí, se na ty „samozřejmosti“ zapomíná nejlépe.

1. Vejdou se tam?

První důležitou věcí, na kterou je dobré myslet ještě předtím, než si vůbec muzikanty pozvete, je to, abyste věděli, jak prostorné je místo Vašeho svatebního obřadu, a zda se vám tam muzikanti vůbec vejdou. Obvykle bývají místa docela prostorná, ale najdou se i opravdu malá, a co si budeme povídat, smyčcovému kvartetu asi jeden metr čtvereční stačit nebude.

Také si v souvislosti s prostorem promyslete, kam hudebníky umístíte. Důležité je, aby viděli a slyšeli, co se během obřadu odehrává, mohli včas reagovat a vždy „spustit“ v tu pravou chvíli.

2. Nikomu v domě nevadí, že to piáno neladí

Romantický klavír na svatbě… To je sen. A zrovna na „Vašem“ místě je opravdový klavír. Výborně, teď už jen sehnat klavíristu a pohádka může začít. Ale pozor, ne tak hrr! Nezapomeňte si zjistit u pronajímatele, zda je klavír použitelný a naladěný.

Na některých místech může sloužit klavír jako dekorace a „lapač prachu“. A jaké překvapení by pak mohlo nastat, kdyby se místo krásných romantických tónů nesl obřadem zvuk připomínající salón z Limonádového Joea.

3. Židlička, židle

Zvete si na svatbu violoncellistu, harfistu, klavíristu, kytaristu? Někteří hudebníci potřebují u hraní sedět a ne vždy si s sebou nosí/vozí židli sami. Většina hudebníků Vás na tento požadavek včas upozorní, ale  může se stát, že se na tento malý detail během komunikace zapomene, nebo například obě strany berou za samozřejmost, že židli obstará ta druhá strana, a tak se o tom vlastně ani nikdo nezmíní.

Když tato situace nastane, většinou se židle někde, kolikrát až zázrakem, sežene, ale na paloučku u lesa může nastat problém a spoléhat na pařezy nedoporučuji 🙂

4. Nepřízeň počasí

Někdy se stane, že během venkovního obřadu začne „pršet štěstí“. Ze zkušenosti mohu říct, že většina snoubenců je zodpovědná a má připravený i plán B pro případ deště. Ale občas se najdou i nevěsty a ženiši, kteří si s tím hlavu až tak nelámou, však se s tím muselo na 50% počítat. „Fotili jsme se už před obřadem, šaty uschnou, vlasy jsou lakem tak naimpregnované, že se jim nic nestane, make-up voděodolný…“

Ale na hudební nástroje opravdu napršet nesmí, riskuje se tak jejich vážné poškození. Zvete-li si tedy na obřad pod širým nebem hudebníky, určitě s nimi nezapomeňte dopředu probrat, jak řešit situaci, kdyby začalo pršet.

5. Zasloužená odměna

Ještě jedna rada a možná i prosba nás hudebníků. Jste-li domluveni, že hudebníkům zaplatíte honorář v hotovosti v den obřadu, učiňte tak, prosím, nejlépe ještě před obřadem. Po obřadu se na to totiž velmi snadno zapomene, všichni se odeberou na svatební focení a nezaplacení hudebníci někdy skoro až hodinu přešlapují na místě a rozhodují se, zda čekat, až si na ně někdo vzpomene, či jestli narušovat probíhající program a hledat osobu pověřenou úkolem vyplatit je.

Někdy je to totiž Jarda, někdy Olina… Nebývá to vždy ženich nebo nevěsta, a najít Jardu nebo Olinu, které hudebníci vůbec neznají, může být docela detektivka, která jim zabere dost času, a ještě k tomu se třeba pletou fotografovi do záběru. A věřím, že i pro Vás je příjemnější mít tyto věci již dopředu vyřízené.

S láskou

Lucka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *