Možná zvažujete variantu, že byste si občerstvení na svatební hostinu připravili sami jen s pomocí rodiny či přátel. Když jsme se s mým mužem brali, měli jsme na svatbě pozvaných celkem asi 90 hostů a jako většina párů jsme si kladli otázku: Jak je nakrmíme?
Nakonec jsme se rozhodli pro variantu oběda v restauraci, na který jsme pozvali rodinu a užší okruh přátel, zejména ty, kteří nám s přípravou svatby pomáhali. Na oslavu, která se konala v odpoledních a večerních hodinách, byli již pozváni všichni hosté a občerstvení jsme zvolili ve formě rautu, který jsme si již celý připravovali sami. Proč jsme se rozhodli nevyužít služby cateringové firmy?
Když přijde žádost o ruku, začne většina budoucích nevěst hledat inspiraci, jak by jejich svatba měla vypadat, jaké by chtěly šaty, účes, výzdobu… Jenže já jsem hned na počátku začala hledat recepty, které bychom mohli na svatbě servírovat. Nutno podotknout, že já i manžel rádi trávíme čas v kuchyni a jsme mezi našimi přáteli známí tím, že připravujeme velké úspěšné párty, na kterých se stoly jen prohýbají. Připravovat tzv. „Party food“ je tedy naším koníčkem, což je dle mého názoru tím nejdůležitějším aspektem v rozhodování, zda se pouštět do přípravy svatebního občerstvení svépomocí, nebo ne.
Již několikrát jsem se zmínila o tom, že i kdybychom byli milionáři, vůbec nic bych na naší svatbě neměnila. Za tím si stojím, ale kdybych přeci jen měla vybrat jednu věc, která by se dala udělat ještě o něco lépe, nejspíš bych se více zamyslela nad tím, či se opravdu pouštět do přípravy hostiny.
Na základě své zkušenosti jsem dala dohromady 5 otázek, jejichž zodpovězení Vám může pomoci osvětlit, zda se Vám opravdu vyplatí investovat čas a energii do přípravy vlastního jídla na svatbu.

1. Bude Vás to bavit?
Prvního a podle mě nejdůležitějšího bodu jsem se již dotkla, a také s ním proto začnu. Hlavním důvodem a motivací pro přípravu svatební hostiny by neměl být fakt, že tím ušetříte nemalou finanční částku, ale to, že Vás příprava jídla baví natolik, že si díky tomu svatební přípravy užijete o to více. Pokud byste tedy chtěli na občerstvení ušetřit, ale příprava tohoto druhu jídla ve vás tolik nadšení nebudí, osobně si myslím, že DIY pohoštění pro Vás nebude nejlepší způsob, jak ušetřit nějakou tu korunu.
Jak jsem již zmínila, já i můj muž si vaření užíváme, ale i přesto si nejsem zpětně jistá, zda jsme učinili to nejlepší rozhodnutí.
2. Jaký druh jídla a jaké množství budete servírovat?
Opravdu velmi záleží na tom, pro kolik lidí jídlo připravujete a jaký druh jídla připravujete. Je rozdíl, zda máte na svatbě 25 hostů, nebo 100, a také jestli pro ně připravuje studený raut, či svíčkovou se šesti. Co se týče teplých pokrmů, je to o dost komplikovanější, neboť nemůžete všechno připravit předem, a proto budete potřebovat o něco více pomocníků, jejichž úkolem bude starat se o jídlo. Raut se studenými pokrmy, sýrovými mísami, ovocem atp. se jeví jako příznivější a lépe zvládnutelná varianta, zejména při vyšším počtu svatebních hostů.
I my jsme se rozhodli pro variantu studeného rautu, bylo léto a teplé pokrmy na oslavě tak nikomu nechyběly. Nutno však podotknout, že téměř polovina svatebčanů byla předtím pozvána na oběd do restaurace, kde si teplého jídla užili dosyta.
3. Máte dostatek nádobí?
Připravit jídlo je jedna věc, ale budete mít na místě oslavy k dispozici talíře a ostatní nádobí nutné k servírování? Nezapomeňte při rozhodování na tento bod. Samozřejmě je možné pořídit papírové či plastové jednorázové nádobí, ale co si budeme povídat, tento druh nádobí neuspokojí každou nevěstu či ženicha, a to jak z estetického tak třeba ekologického hlediska. Pronájem nádobí také není úplně zadarmo, s tím je třeba počítat.
My jsme měli tu výhodu, že centrum kde se naše oslava konala mělo nádobí k dispozici. Jediné, co zde chybělo byly skleničky na víno, které jsme koupili a centru je věnovali jako poděkování.
4. Bude někdo ochotný pomoci?
Ať už si toho sami zvládnete připravit sebevíc, stejně budete na den D potřebovat pomocníky. Někdo bude muset minimálně vyskládat talíře s pokrmy na stoly a až skončí sláva, je třeba zbylé jídlo zabalit, uložit do lednice a případně ještě umýt nádobí. Tyto úkoly asi žádná nevěsta ani ženich v den své svatby dělat nechtějí. Pomoc můžete najít obvykle v řadách svých blízkých, ale zase se zde bavíme spíše o menších svatbách (například kdy se oslava koná doma na zahradě). Nevím, zda bude někdo ze svatebčanů ochotný mýt nádobí po 70-100 lidech.
My jsme si na tyto úkoly zaplatili pomoc. Jednalo se o manželský pár z Indonésie, který nám doporučil náš oddávající farář. Jelikož jejich finanční situace nebyla v té době nejlepší, měli jsme dobrý pocit, že se jim za jejich služby můžeme odvděčit a alespoň trochu jim pomoci.
5. Stojí Vám to za to?
Říká se, že čas jsou peníze. A pokud se chystáte připravit si vlastními silami svatební pohoštění, je dobré mít to na paměti. Opravdu můžete hodně ušetřit, ale musíte obětovat svůj čas. Prakticky alespoň celé tři dny před svatbou. Nejedná se pouze o přípravu samotnou, mnoho času strávíte i nákupem surovin.
A také nezapomeňte, že je potřeba vše dobře naplánovat (jaká jídla se budou servírovat, kdy který pokrm připravit, aby byl v den svatby stále chutný a čerstvý atd.). Proto se zeptejte sami sebe, zda vám to opravdu stojí za to. Chcete se opravdu tři dny před svatbou věnovat jídlu, nebo byste si radši nějakou tu korunu připlatili a užili si více ostatních příprav?
TIP: Ráda bych se zmínila ještě o jednom typu hostiny, který je ze všech finančně nejvýhodnější a zabere nejméně přípravy. Jedná se o pohoštění typu „každý něco přinese“. Setkala jsem se s ním již několikrát, nejčastěji na svatbách, kde byl ženich s nevěstou součástí nějaké komunity. Obvykle to byly církevní svatby, ale jednou i svatba šermířská, na které se sešel celý šermířský soubor a každý jednotlivec intenzivně pomáhal s přípravou celé svatby včetně jídla.
I toto je tedy varianta, kterou můžete zvážit, máte-li široký okruh ochotných přátel a rodinných příslušníků, či svou komunitu. Jedinou nevýhodou může být, neproběhne-li mezi zúčastněnými domluva o tom, co kdo přinese, může se pak sejít několik úplně stejných pokrmů (typicky to bývají třeba šneky z listového těsta), či na celé hostině dominují sladké dezerty a slaného je pomálu. I zde tedy doporučuji nějakou organizaci, aby mohla být ve výsledku nabídka pokrmů vyvážená
Kolik peněz jsme ve výsledku ušetřili?
Na našem rautu jsme opravdu ušetřili dost peněz, to rozhodně nemohu popřít. A jak moc? Co jsem si dělala orientační průzkum, jaké ceny se pohybují za raut pro 90 lidí připravované cateringovou firmou, vyšel nás raut dělaný svépomocí se vším všudy takřka na polovinu. A to ještě skoro třetina jídla a pití zbyla.
Šla bych do toho po zkušenostech znovu?
Odpověď na tuto otázku pro mě není úplně snadná. Díky tomu, že jsme tolik ušetřili, mohli jsme si na svatbě dopřát ještě další věci, ale také jsme nemuseli rok šetřit na líbánky a mohli jsme se na ně vypravit již druhý den po svatbě.
Připravovat raut svépomocí nám přidalo těsně před svatbou docela dost stresu i nějaké ty rozpory. Upřímně si myslím, že jsem trochu přecenila své síly. Jsem možná tak trochu blázen a šla bych do toho zase, ale jen pokud bychom měli ještě více pomocných rukou, nebo bych zvolila kompromis, připravili bychom si toho sami méně a část jídla objednali od cateringové firmy.
S láskou
Lucka

Jmenuji se Lucie. Jsem veliká romantička a idealistka. Miluji hudbu, tanec, tvoření, zdobení, zkrátka vše, při čem mohu využít svou tvořivost. Mým posláním je pomáhat nevěstám a ženichům, aby v sobě dokázali probudit svou kreativitu a originalitu a připravili si tak svatbu, která bude nádhernou autentickou oslavou jejich jedinečného vztahu a vzájemné lásky. Více o mně se dozvíte v mém příběhu.